Vi har fått sorgligt besked. Vår förre ordförande Åke Pettersson avled den 31 mars i sitt hem. Han hade bara fem dagar tidigare deltagit i Skånes Journalistseniorers årsmöte, där han avtackades. Åke blev 77 år. Han efterlämnar hustru Karin Ärlemyr, barnen Hilda och Herman och barnbarn.
Han föddes och dog i Lund, men han bodde flera unga år i Bjuv, där hans far var en av Findus chefer. Jag minns Åke redan från tonåren, då vi delade klassrum på Handelsgymnasiet i Helsingborg. Efter examen 1967 skildes våra vägar. Ingen av oss blev ekonom, men vi möttes igen på journalistiska uppdrag. Åke arbetade en tid på Skånska Dagbladet i Malmö, jag var på Arbetet och Sydsvenskan.
Åke gick vidare till Sveriges Radio medan jag fortsatte i tryckt press. Han höll i många år vakande ögon på media i P1:s program ”Vår grundade mening”, ”Medierna” och ”Publicerat”. Han var aktiv i Publicistklubben och i Svensk Mediehistorisk förening. 1993 fick han både Stora Journalistpriset för sin mediegranskande gärning och Stiftelsen Statens och Rättens journalistpris. 2000 fick han Torgny Segerstedts frihetspenna. 2006 fick han Ollénpriset.
Varje måndag i midsommarveckan sedan 2007 turade Åke och jag på färjan till Helsingör för lunch tillsammans med 1967 års grånade handelsklass.
Åke valdes 20 mars 2019 till ordförande i Skånes Journalistseniorer efter Carl Johan Evander. Han blev omvald vid följande fem årsmöten, innan han i vår bad valberedningen att finna någon annan till posten. Åke hade kunnat fortsätta ännu några år om inte sjukdomen kommit i fatt och gjort livet svårare.
I år går färjeturen utan Åke. Vi kommer att minnas honom som den kunnige, vänlige och lite lågmälde kämpen för ordets makt och för sin idoga kamp för att frige svenske journalisten Dawit Isaac ur fängelse i Eritrea.
Göran Martelius